Læs om den kommunale og regionale fordeling af varmechecken

Kommunale og regionale forskelle skyldes blandt andet den dominerende type af opvarmning i den pågældende kommune.

Bemærk, at kommuner med under 10 identificerede modtagere er udeladt af opgørelsen.

KommunenavnRegionAntallet af husstandeAntallet af identificerede modtagereAntallet af identificerede modtagere relativt til antallet af husstande i procent
KøbenhavnRegion Hovedstaden320.6051380
FrederiksbergRegion Hovedstaden54.166--
BallerupRegion Hovedstaden23.1935.57224
BrøndbyRegion Hovedstaden15.8827485
DragørRegion Hovedstaden6.1412.89847
GentofteRegion Hovedstaden33.3423.53911
GladsaxeRegion Hovedstaden32.1357.57224
GlostrupRegion Hovedstaden11.1432.08519
HerlevRegion Hovedstaden13.5692.30517
AlbertslundRegion Hovedstaden12.5341541
HvidovreRegion Hovedstaden24.0703.17613
Høje-TaastrupRegion Hovedstaden22.6931.2706
Lyngby-TaarbækRegion Hovedstaden28.4636.62623
RødovreRegion Hovedstaden19.1972.49813
IshøjRegion Hovedstaden9.76795910
TårnbyRegion Hovedstaden18.9883.69419
VallensbækRegion Hovedstaden6.62987613
FuresøRegion Hovedstaden17.5716.81239
AllerødRegion Hovedstaden10.6354.72044
FredensborgRegion Hovedstaden18.2144.95527
HelsingørRegion Hovedstaden29.84912.07440
HillerødRegion Hovedstaden23.6651.6377
HørsholmRegion Hovedstaden11.5362.33920
RudersdalRegion Hovedstaden25.5258.14732
EgedalRegion Hovedstaden17.8997.37341
FrederikssundRegion Hovedstaden20.6246.25830
GreveRegion Sjælland21.5385.27424
KøgeRegion Sjælland27.3798.90333
HalsnæsRegion Hovedstaden14.4731.3649
RoskildeRegion Sjælland41.2165.28213
SolrødRegion Sjælland9.9591.50015
GribskovRegion Hovedstaden18.1994.02422
OdsherredRegion Sjælland16.5144.71529
HolbækRegion Sjælland33.54215.51046
FaxeRegion Sjælland16.9824.45326
KalundborgRegion Sjælland23.4811.5887
RingstedRegion Sjælland15.7882.49416
SlagelseRegion Sjælland39.0308.96923
StevnsRegion Sjælland10.5443.45533
SorøRegion Sjælland13.8116.63948
LejreRegion Sjælland11.7812.73223
LollandRegion Sjælland21.1656373
NæstvedRegion Sjælland40.0289.37723
GuldborgsundRegion Sjælland30.8111.5375
VordingborgRegion Sjælland22.7074.87021
BornholmRegion Hovedstaden20.3746663
MiddelfartRegion Syddanmark18.3603.03617
ChristiansøRegion Hovedstaden38--
AssensRegion Syddanmark19.1623.80120
Faaborg-MidtfynRegion Syddanmark24.1228.91337
KertemindeRegion Syddanmark11.4251.69815
NyborgRegion Syddanmark15.5302.21314
OdenseRegion Syddanmark103.0594080
SvendborgRegion Syddanmark28.7448.84731
NordfynsRegion Syddanmark13.6332.59019
LangelandRegion Syddanmark6.6402344
ÆrøRegion Syddanmark3.3711946
HaderslevRegion Syddanmark26.6638.22131
BillundRegion Syddanmark12.3411.0068
SønderborgRegion Syddanmark36.2917.46121
TønderRegion Syddanmark17.8155.35330
EsbjergRegion Syddanmark56.8424.6868
FanøRegion Syddanmark1.746724
VardeRegion Syddanmark22.9234.67720
VejenRegion Syddanmark19.2555.02026
AabenraaRegion Syddanmark28.1334.79317
FredericiaRegion Syddanmark25.4012391
HorsensRegion Midtjylland44.0309.69122
KoldingRegion Syddanmark43.9104.89911
VejleRegion Syddanmark54.8197.52714
HerningRegion Midtjylland41.4642.6636
HolstebroRegion Midtjylland27.3311.8577
LemvigRegion Midtjylland9.3962903
StruerRegion Midtjylland10.1304705
SyddjursRegion Midtjylland19.9967824
NorddjursRegion Midtjylland18.4635273
FavrskovRegion Midtjylland20.6543.18615
OdderRegion Midtjylland10.5443183
RandersRegion Midtjylland48.5396.07213
SilkeborgRegion Midtjylland43.97823.29153
SamsøRegion Midtjylland1.9941518
SkanderborgRegion Midtjylland26.7182.0017
AarhusRegion Midtjylland173.6344930
Ikast-BrandeRegion Midtjylland18.8132.76415
Ringkøbing-SkjernRegion Midtjylland25.7677.90631
HedenstedRegion Midtjylland20.6464.93924
MorsøRegion Nordjylland9.9544.79248
SkiveRegion Midtjylland22.2575.14023
ThistedRegion Nordjylland20.5862.34211
ViborgRegion Midtjylland45.38325.17455
BrønderslevRegion Nordjylland16.8831.4669
FrederikshavnRegion Nordjylland29.8467.94727
VesthimmerlandsRegion Nordjylland17.3921.3108
LæsøRegion Nordjylland1.015545
RebildRegion Nordjylland13.2173.19724
MariagerfjordRegion Nordjylland20.0693.14116
JammerbugtRegion Nordjylland17.8444.86827
AalborgRegion Nordjylland113.0083.4893
HjørringRegion Nordjylland31.2512.5758
Bemærk. Antallet af identificerede modtagere i hhv. Frederiksberg og Christiansø Kommune overstiger ikke 10 og er derfor udeladt.